Stefan Zweig “Amok Koşucusu” Özeti - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

10 Mart 2018 Cumartesi

Stefan Zweig “Amok Koşucusu” Özeti

Yazarı: Stefan Zweig
Türü:Roman
Yayınevi:İndigo
Sayfa Sayısı:87
Bana göre Zweig, Freud’un öğretilerini çok iyi kavramış ve kitaplarına ustaca uygulamayı başarmıştır. Karakter analizleri olsun, insanı psikolojisiyle ve sosyal yaşamını çok iyi anlatıyor. Gelelim Amok Koşucusuna.
Amok’a tutulanlar sürekli koşarlar ve önüne çıkan her şeyi yok ederler. Onu görenler “Amok! Amok!” diye bağrırlar. Bu Malezya halkında rastlanan bir nevi öldürücü delilik olan hummadır.
Kitabın Konusu
Hint Adaları’nda doktorluk yapan bir adama günün birinde zengin ve çaresiz bir kadın gelir ve doktordan yardım ister.Ama kadının bir şartı vardır bu sırrını kimseyle paylaşmamasını ister. Doktor bunu reddeder çünkü kadının zenginliği ve tavırları onu öfkelendirir.Kadına yardım etmediği için çok pişman olan doktor her yerde onu aramaya başlar ama iş işten geçmiştir.Doktor Amok’un pençesine düşmüştür.Önüne gelen her şeyi yok ederek koşar ve en sonunda kendisi de yok olur.
Kitap Satranç Kitabında olduğu gibi bir gemide geçiyor.Bu hikayeyi doktorun ağzından dinliyoruz.
Stefan Zweig, hayatının bir yansımasını aktardığı bu hikayede,intihar kavramını,korkuları ve bir insanın yaşadığı çıkmazları kendine has tarzıyla okurlarına aktarmayı başarıyor.
Kitap Yorumu
Kitap bence çok güzeldi.Üslubu olsun akıcılığı olsun her şey tamamdı.Karakterlerin ruh çözümlemeleri çok iyiydi.Kısacası okumanızı tavsiye ediyorum.
Kurgu ve anlatım açısından Lev Tolstoy’un Kreutzer Sonat isimli uzun öyküsü ile benzerlikler taşımaktadır.

Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat