Yanıklara İyi Gelen Bitkisel Yağlar Nelerdir? - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

7 Temmuz 2018 Cumartesi

Yanıklara İyi Gelen Bitkisel Yağlar Nelerdir?


Yanıklara İyi Gelen Bitkisel Yağlar
Yanıklar; ısıya, buhara, sıcak sıvılara, kimyasallara ya da fazla güneş ışığına maruz kalmaktan ortaya çıkar. Yanıkların tedavisi, yanık şiddetine bağlıdır. Şiddetli yanıklar, cildin tüm tabakalarını mahvedebilir, hatta cilt dokusu altındaki kaslara ve yağ dokularına zarar verebilir. Doğal bitkisel tedaviler, yanık yaralarının iyileşme süreçlerini hızlandırırlar.

Yanık ağrılarını hafifleten, iyileşmelerine yardımcı olan, enfeksiyonu önleyen ve yanık izlerinin azalmalarına destek olan pek çok bitkisel yağ vardır. Uygun fiyatlı ve kolay ulaşılabilir olan bu yağları, aktarınızdan dilediğiniz zaman satın alabilirsiniz. Evde olabilecek herhangi bir yanık kazasına önlem olarak, ecza dolabınızda bu yağlardan bir ya da birkaçını bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. Gelin yanıklara iyi gelen bitkisel yağlar hangileriymiş, beraber öğrenelim.

Yanık Türleri Nelerdir?
Pek çok yanık türü vardır: En ciddi yanıklar acil tıbbi müdahale gerektirir. Ancak, ileri seviyede yanıklarda bile tedavi süresince bitkisel yağlardan fayda görebilirsiniz.

  • Birinci derece yanıklar : En yaygın yanık türüdür ve yalnızca cildin dış katmanı zarar görür. Kırmızı ve şiş bir görüntüye çoğunlukla ağrı eşlik eder. Buna rağmen, iyileşmeleri diğer yanık türlerine oranla hızlı ve kolaydır ve genellikle tıbbi bir yardım gerektirmezler. 
  •  İkinci derece yanıklar : Cildin dış tabakasına zarar veren, bununla birlikte cildin orta katmanlarında da hasarlara sebep olan yanık türüdür. Bu tip yanıklarda, şiddetli ağrı ve kabarmalar görülür. 
  •  Üçüncü derece yanıklar : Bu yanık tipi, deriyi derinliklerine kadar etkiler. Cilt altındaki, kas ve yağ dokuları da hasar görebilir. Sinir uçları da hasar gördüğü için yanık bölgede uyuşmalar görülür. Hayati bir yanık türüdür ve acil tıbbi yardım gerektirir.
Yanıklar İçin En Etkili Bitkisel Yağlar 

Lavanta Esansiyel Yağı
: Lavanta yağı yanıkları tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Lavanta yağı, çok etkili bir antiseptik ve yanık bölgenin mikrop kapmasını engeller. 
 
Sardunya Geranium Yağı: Sardunya yağı, doğal bir böcek kovucu yağdır. Bunun yanında araştırmacılar, üçüncü derece yanıklarda bile, bu yağın dokuların bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığını gözlemlemişlerdir. 
 
Çay Ağacı Yağı : Özellikle güneş yanıklarında, krem ya da losyonlarınıza çay ağacı damlatırsanız, cildin ferahlamasını ve yanık kaynaklı ağrıların dinmesini sağlar. Çay ağacı içeriğinde cilde faydalı pek çok yağ esteri bulunur. Mükemmel bir antibakteriyel, antifungal ve iltihap önleyicidir. 
 
Sığla Yağı : Bu yağ çoğunlukla yanık izlerini gidermede faydalıdır. İyi bir antiseptik, cilt yenileyici ve stres düşürücüdür. İltihaplanmalardan kaynaklı şişlikleri azaltır ve ağrıları dindirir. Yanık izleri dahil pek çok yara izinin tedavisinde antik çağlardan bu yana kullanılmaktadır. 
 
Nane Yağı : Bu yağ da iltihaplanmaları gidermesinin yanında harika bir ağrı kesicidir. Yanık bölgeye tatbik edildiğinde, hızla yanık acısını dindirir ve yararın şişmesini engeller. Nane yağının doğrudan yanık bölgeye uygulanması sakıncalıdır. Oldukça güçlü bu yağı, zeytin yağı ya da badem yağı gibi bir yağ içerisinde seyrelterek yanık bölgelere uygulamalısınız. 
 
Okaliptüs Yağı : Yanıklara iyi gelen bitkisel yağlar içinden bir diğeri de okaliptüs yağıdır. Bu ferahlatıcı ve serinletici özelliklere sahip yağ, yanık bölgeye tatbik edildiğinde, yaratığı soğukluk hissi ile acı ve ağrıyı keser. Doğrudan, yanık cilt üzerine uygulanmaz. Bu yağı da tıpkı nane yağında olduğu gibi, zeytin yağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ üzerinde seyrelterek yanık bölgeye uygulama yapmalısınız.

Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat