HÜRRİYET KASİDESİ İLE MÜTESADİF ŞİİRLERİNİN KARŞILAŞTIRMASI - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

25 Ekim 2018 Perşembe

HÜRRİYET KASİDESİ İLE MÜTESADİF ŞİİRLERİNİN KARŞILAŞTIRMASI

HÜRRİYET KASİDESİ İLE MÜTESADİF ŞİİRLERİNİN KARŞILAŞTIRMASI

www.bolcevap.com editörü yazdı...

Vatan şairi Namık Kemal, doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen gür sesli bir şairdir... Vatanını ve hürriyetini çok sevdiği için, ülkenin içinde bulunduğu zor şartlardan kurtarılması için elinden gelen her türlü gayre­ti göstermiştir. Devrin siyasi kişileriyle de irtibatı olan şair, hükümeti yanlış icraatları sebebiyle eleştirmiştir. Bu eleştiri onun dürüst bir insan olduğunu gösterir. Hürriyet Kasidesi'nde de ifade ettiği gibi  gibi, makam, mal mülk ve şöhret için alçalmamış, hak bildiği yolda hiçbir şeyden korkmadan dosdoğru ilerlemiştir. Ona göre Avrupalıların Osmanlı'ya göre bazı teknik üstünlükleri vardır. Bu teknik üstünlüğü onlardan alırsak, biz­deki "hamiyet" mayası bizi onlardan daha zengin ve üstün yapacaktır. Bu amaçla yazdığı yazılarda ülkenin İslam birliği içinde refaha kavuşabileceğini, ülkenin ırk olarak farklı köklerden gelen milletlerinin tek bir potada, yani din potasında birleşebileceğine inanmış bir fikir adamıydı. Ayrılıkları değil, birlik olabileceğimiz yönlerimizi hep en üstte tutmalıyız. Namık Kemal, bu ideali uğrunda pek çok eser yaz­mıştır.

Abdülhak Hamit Tarhan ise Tanzimat ikinci kuşağının en önemli şairlerdendir, modern Türk şiirinin asıl kurucularından biri olan şair daha çok ölüm, tabiat, metafizik düşünceleri şiirlerinde ifade etmiştir. 


Bu yazımızda Hürriyet Kasidesi ile Mütesadif şiirlerini tür, biçim, dil ve anlatım ve içerik olarak karşılaştırdık... www.bolcevap.com

HÜRRİYET KASİDESİ İLE MÜTESADİF ŞİİRLERİNİN KARŞILAŞTIRMASI


Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat