10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Sayfa 62, Berber Kalesi Cengi - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

28 Eylül 2019 Cumartesi

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Sayfa 62, Berber Kalesi Cengi

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Sayfa 62


SAYFA 62

HZ. ALİ CENKLERİ-BERBER KALESİ CENGİ METİN CEVAPLARI

2. Cenknamelerde, Hz. Ali’nin hayat hikâyesi, kerametleri ve onun etrafında cereyan etmiş olaylar anlatıldığı gibi diğer İslam büyüklerinin kahramanlıklarına da yer verilir. Bu kısa bilgiden hareketle okuduğunuz metnin konusunu ve temasını belirleyiniz.

Cevap: 
Konusu➧ Hz. Ali'nin on genç sahabe ile birlikte Berber Kalesi'ni fethetmesi
Teması ➧Kahramanlık, savaş...

3. İyilik-kötülük, bencillik-fedakârlık, cahillik-bilgelik gibi kavramlar çatışmayı ifade eder. Hikâyeler, genellikle bu çatışmalar üzerine kurulur. Buna göre siz de okuduğunuz metindeki çatışmaları bularak çalışmaların metnin içeriğine katkısını belirtiniz.
Cevap: Metinde müslim-gayrimüslim (müslümanlarla müslüman olmayanlar) iyi-kötü çatışmaları vardır. Metindeki çatışmalar hikâyede okuyucunun merak duygularını sürekli diri tutup bir gerilim ortamı yaratmıştır. Olay örgüsü bu çatışmalar ekseninde şekillenmiştir.

4. Olay örgüsünü, eserde nakledilen hadise veya hadiseler zinciri veya bir oyunun, hikâyenin yahut romanın içinde olan biten her şey biçiminde de düşünebilirsiniz. Buna göre okuduğunuz metnin olay örgüsünü belirleyiniz.

Cevap: 
 • Hz. Ali ve yanındaki sahabelerin Berber Kalesi'ni almak için yola çıkmaları
 • O sırada kalede esir olan Amr Ma'di-i Kerb'in Allah'a kendisini buradan bir an önce kurtarmasını dilemesi ve duası kabul edilmesi
 • Allah tarafından görevlendirilen Cebrail, Mîkail, İsrafil ve Azrail'in yanlarındaki diğer melekler ile beraber Hazreti Ali ve kervandakileri Berber Kalesi'nin bulunduğu yere taşımaları
 • Hz. Ali ve kervanının daha önceleri yılanların mekanı olan yerde konaklamaları
 • Hz. Ali'nin bir tüccar kılığında Zümür'ün sarayına gitmesi, Zümür'ü öldürmesi ve Berber Kalesi'ni fethetmesi
5. Başta Hazreti Ali olmak üzere cenknamelerdeki kahramanlar; sözünde duran, cömert, hak etmediği şeye dokunmayan, ekmeğini yediği kimseye ilişmeyen, zalimlere karşı mazlumları koruyan şahsiyetler olarak tasvir edilir. Bu bilgiden yola çıkarak okuduğunuz metindeki şahıs kadrosunun özelliklerini belirleyiniz.

Cevap: 
 • Hz. Ali➧  Kahraman, mert, zalime karşı mücadeleden çekinmeyen, çok cesur, olağanüstü özellikleri bulunan bir kişilik...
 • Zümür➧ Ateşe tapan, zalim, merhametsiz biri...
 • Beşir: Babası Zümür tarafından müslüman olduğu için zulmedilen, baskı ve işkence gören ve sonra da kaçarak Allah'ın resulü Hz. Peygamber'e sığınan biri...
 • Katana➧ Zümür'ün annesi, oğluyla beraber insanlara zulmeden büyücü bir cadı...
 • Malik Ejder➧ Hz. Ali'yle birlikte savaşan İslam kumandalarından biridir.
 • Ma'di-i Kerb Berber Kalesi'nde esir tutulan ve sonra Allah'a duası kabul edilen ve esaretten kurtulan biri...
6. Bir hikâyede bakış açısı, metinde seçilen anlatıcıya göre değişir. Buradan hareketle okuduğunuz metinde anlatıcının yönlendirme yapıp yapmadığını, olayları yorumlayıp yorumlamadığını, taraflı davranıp davranmadığını değerlendirerek metinde anlatıcının ve bakış açısının işlevini belirleyiniz.

Cevap: Metinde olayların öncesini, sonrasını her şeyi bilen hakim anlatıcı kullanılmıştır. Cenknâmelerin amacı, dinî-ahlakî bilgi, tarih bilgisi ve şuuru ile topluma moral vermek olduğu için olaylar hakim anlatıcı tarafından yönlendirme yapılarak, yorum katılarak taraflı anlatılmıştır.

7. Cenknamelerin amacının, dinî-ahlaki bilgi, tarih bilgisi ve şuuru ile topluma moral vermek olduğu söylenebilir. Buradan hareketle okuduğunuz metindeki millî, manevi ve evrensel değerler ile sosyal, siyasi, tarihî ve mitolojik öğeleri belirleyiniz.

Cevap: 
 • Allah'a iman, ondan yardım dileme, tevekkül etme,  Allah'ın resulü Hz. Peygamber, abdest alma, Kuran okuma, namaz kılma, tesbih çekme, din için yapılan savaş (gaza), mucizeler, Cebrail, İsrafil, Mikail ve Azrail melekleri ➠manevi değerler
 • iyi-kötü mücadelesi, iyilerin kazanması ➠evrensel değerler
 • "Padişah, emir, vezir, şehzade" gibi unvanlar, İslam için savaş yapılması, ganimetlerin yoksullar arasında bölüştürülmesi, elçi gönderilmesi, gayrimüslümleri İslam'a davet eme, müslümanlar arasındaki dayanışma➠sosyal, siyasi ve tarihi ögeler
 • yılanların şahı, büyücülük ➠mitolojik ögeler
bolcevap.com hazırladı. İçeriklerimizin başka sitelerde yayınlanması kesinlikle yasaktır. 

8. Cenknameler hangi savaşı ve savaşın sebeplerini konu edinirse edinsin, onu meşru kılmak için olayları İslami motiflerle anlatmıştır. Bunun nedeni ne olabilir? Belirtiniz.

Cevap: Bunun nedeni cenknamelerin kaynağını İslâmiyet’in ilk dönemlerindeki mücadelelerinden almaları ve İslam için yapılan savaşları dile getirmeleridir.

9. Cenknameler, İslamiyet’ten önceki destan geleneğinin bir devamı gibi görülebilirse de çıkış noktalarını Kur’an ve hadisler başta olmak üzere İslam tarihi oluşturmaktadır. Bu bilgiden yola çıkarak okuduğunuz metindeki destanımsı ve İslami motifleri bularak bunların metne katkısını belirtiniz.

Cevap:
Destani Motifler:
 • At➠ İslamiyet öncesi ve sonrası destanlarda sıklıkla karşımıza çıkan at motifi bu cenknamede de vardır. Düldül, Hz. Ali'yle birlikte savaş meydanlarında kahramanlık gösterir.
 • Savaş motifi➠ Cenknamede din uğruna yapılan savaş vardır.
 • Sihir ve Büyü Motifi➠Türk destanlarında önemli yer tutan sihir motifi bu cenknamede de görülüyor.
 • Şahmeran (Yılanların şahı) motifi

İslami Motifler:
 Mucize, Keramet Motifleri➠ 80 günlük yolu bir gecede alma, Hz. Peygamber'in dili kesildiği için konuşmayan genci konuşturması, Allah tarafından görevlendirilen Cebrail, Mîkail, İsrafil ve Azrail'in yanlarındaki diğer melekler ile beraber Hazreti Ali ve kervandakileri Berber Kalesi'nin bulunduğu yere taşımaları

10. Hz. Ali; halkı kötü güçlerden koruyan, darda kalan insanların imdadına yetişen, onları düşman zulmünden koruyup kollayan, halkın sevdiği ve yücelttiği bir kahraman veya olağanüstü güçleri bulunan biridir. Okuduğunuz metinden bu özellikleri gösteren bölümleri bularak bunların metnin içeriğine katkısını belirtiniz.

Cevap:
 • Büyücü annesiyle birlikte insanlara zulmeden Zümür'e verdiği mücadele
 • Yılanların şahının Hz. Ali'nin sözünü dinlemesi
 • 80 günlük yolu bir gece alma
 • Elde edilen ganimetlerin yoksul halkla paylaşılması
11. Adalet, siyasal sistemlerde bireyler arasındaki ilişkilerin ve eylemlerin ahlak bakımından adil ya da doğru olma niteliğidir. Buna göre adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet hâlinde varlığı kabul edilebilir mi? Belirtiniz. 

Cevap: Hayır, kabul edilemez. Toplumlarda uyum ve düzenin devamı için adalet olmazsa olmazdır. Kişilerin birbirlerinin haklarını çiğnemeden hayatlarını devam ettirmesi adalet ve saygı çerçevesinde gerçekleşecektir. 

Etkinlik:
Cenknamelerin toplum tarafından kabul görmesinin nedenlerini aşağıya yazınız.
 • Hz. Ali'nin kahramanlıklarını anlatan cenknamelerin toplum tarafından kabul görmesinde  kahramanlığı, cesareti, ahlaki özellikleri, yol göstericiliği, İslam'a olan hizmetleri vb. birçok özelliği olan Hz. Ali'nin toplum tarafından çok sevilen bir önder olması
 • İdealize, örnek insan tipini topluma sunmuş olması
 • Topluma, dinî-ahlaki, tarihî bilgi vererek insanları bilinçlendirmesi
 • İslami bir ahlak sistemini öğütlemesi
bolcevap.com hazırladı. İçeriklerimizin başka sitelerde yayınlanması kesinlikle yasaktır. 


DİĞER SAYFALAR BURADA

Arkadaşlarınla Paylaş

16 yorum

 1. Süper yaa, cok faydalı...
  👏👏👏

  YanıtlayınSil
 2. Yanıtlar
  1. Faydalı olmasına sevindik, ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkürler...

   Sil
 3. Kesinlikle süper cevaplar, bayıldımmmmmm. Emeğinize sağlık

  YanıtlayınSil
 4. zaman tasarufu yapmamı sağladınız sağolun ayrıca güncel olması güzel olmuş

  YanıtlayınSil
 5. Allah razı olsun muhteşem 😍😍😍

  YanıtlayınSil
 6. Çok teşekkürler, bu sitenin varlığını bilmiyordum. Hem düzenli hem de güzel cevaplarınız var.

  YanıtlayınSil
 7. Tek kelimeyle mükemmel!!!!! 10/D

  YanıtlayınSil
 8. Güzel yorumunuz için çok teşekkürler... :)

  YanıtlayınSil

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat