11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Ekoyay Cevapları, Denizkızı Adası, Sayfa 53 - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

30 Eylül 2019 Pazartesi

11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Ekoyay Cevapları, Denizkızı Adası, Sayfa 53

11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Ekoyay Cevapları, 2019-2020, Sayfa 53

Sayfa 53

DENİZKIZI ADASI/HALİKARNAS BALIKÇISI

3. Okuduğunuz hikâyede bilinç akışı tekniğinin kullanıldığı bölümleri bulunuz. Bu anlatım tekniğinin hikâyenin oluşumuna katkısını açıklayınız.

Cevap: Bilinç akışına örnek: ➠"Daldım! Kovaladım! Gece oldu. Işıldaya ışıldaya kaçıyordu. Daldı. Daldım. Yüze geldi, yüze geldim. O yüzdü, ben yüzdüm. Adanın çevresini kaç kez dolandık, bilmedim. Çil çil gülüyordu. Deniz tuzu gibi ısırıcı ve şakrak bir gülüştü o. Ay kalktı. Ne koskocaman aydı, gözlerim faltaşı gibi açıldı. Bembeyaz! Yusyuvarlak! Ben mi, o mu, ay mı, ada mı dolaşıyordu, farkında değildim. Ha tuttum ha tutuyorum diye, ardınca alabildiğimce kucaklıyordum. Bana dönüp baktıkça ay ışığını kara gözlerinde görüyordum. Gövdesi, çalkanan ay ışığında, ay ışığıydı. Şimdi tuz buz oluyor, parçalanıyor, sonra cıva gibi kavuşuyordu."

+++Bilinç akışı tekniği psikolojik olarak karakterlerin okur tarafından daha sağlam şekilde tahlil edilmesini ve bizim öykünün içine daha iyi girmemizi sağlar, böylece okurlar, karakter hakkında her şeyi öğrenme fısatı bulur.
                                                   

4. Bu hikâyedeki mitolojik unsurları bulunuz. Bunların metnin anlam özelliklerini etkilemesiyle ilgili değerlendirme yapınız. 

Cevap: Hikayede "Güneşin kız kardeşi Eos (yani Arşipel’in şafağı)" adaya ay ışığında deniz kızlarının gelmesi" vb. mitolojik unsurlar vardır.

Mitolojik unsurlar metni daha ilgi çekici ve etkileyici bir hale getirir, anlamsal olarak metnin daha çağrışımlara açık olma yönüyle etkiler.  bolcevap.com

5. Denizkızı Adası hikâyesinin temasını, konusunu ve iletisini bulunuz. Tema, konu ve ileti ile Aşık Garip arasında nasıl bir ilişki kurulduğunu açıklayınız. 

Teması:
Denize hayranlık, tutku, deniz sevdası
Konusu: Yazarın denize olan hayranlığı ve denizle ilgili söylenceler
İletisi: Denizin büyülü güzelliği, insanda hayranlık ve büyük bir tutku oluşturur.


Yazar da Aşık Garip gibi kara sevdası peşinden gitmekte ve onu aramaktadır.

6. Aşağıda verilen hikâyeleri, tabloda verilenlere göre karşılaştırınız.

www.bolcevap.com
7. Denizkızı Adası hikâyesi gibi metin türlerinin ortaya çıkmasında sözlü ve yazılı kültürdeki, toplumsal değişimdeki hangi gelişmeler etkili olmuştur? Açıklayınız.

Cevap: Tanzimat'tan önceki dönemde destanlar, Dede Korkut Hikayeleri, İslami menkıbeler, halk arasındaki efsaneler, mesneviler modern hikayenin edebiyatımız içindeki kökleridir. Toplumda zaman içindeki gelişmeler ve değişmeler;  Batı'yla etkileşim, edebiyatımızı tarihsel süreç içinde etkilemiş, modern hikaye gibi türlerin oluşmasını sağlamıştır.

8. Halikarnas Balıkçısı’yla ilgili aşağıdaki metinden yararlanarak okuduğunuz hikâyeyle yazarın yaşamı, edebî kişiliği ve sosyal konulardaki görüşleri arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

Cevap:  Hikayelerinde tam bir denizci gibi yaşayarak denizi, deniz insanlarını, ömrünü verdiği Bodrum’u, kıyıları, Ege Denizi’nin efsanelerini, mitolojik ögeleri başarıyla anlatan yazarın bu hikayesinde de deniz tutkusunu görüyoruz.

                                                       

Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat