10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Sayfa 73, Hiç Hikayesi - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

4 Ekim 2019 Cuma

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Sayfa 73, Hiç Hikayesi

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Sayfa 73, Hiç Hikayesi

Sayfa 73

1. Okuduğunuz metinden alınmış aşağıdaki cümlelerde geçen altı çizili kelime ve kelime gruplarının anlamını metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahmininizi kaynaklardan yararlanarak kontrol ediniz.
Cevap:
 • dehşetli➧korku verici, korkunç
 • aklını başından almak ➧ Çok şaşırtmak, düşünemeyecek duruma getirmek
 • kaynaklanıyormuş➧ o nedenden dolayı olmak
www.bolcevap.com

2. Okuduğunuz metin türünün ortaya çıkışını ve tarihsel dönem ile ilişkisini belirleyiniz.

Cevap: Edebiyatımızda Tanzimat Dönemi'ne (19. yy)  kadar hikaye ve roman türünün yerini destanlar, efsaneler, halk hikayeleri ve mesneviler tutmaktaydı. Modern anlamda hikaye türü ise bolcevap.com Batılılaşma etkisindeki Tanzimat Dönemi'nde ortaya çıkmıştır. Bu dönemde Avrupa'ya giden aydınlar, sanatçılar orada tanıdıkları hikaye ve roman türünü önce çevirilerle okura tanıtmışlardır. Çeviri ile başlayan bu süreç taklitler ile devam ederek gelişmiş ve kimliğini kazanarak varlığını devam ettirmiştir. bolcevap.com3. Tema, bir yazıda işlenen görüş veya düşüncedir. Konu ise bir yazıda temanın daha somut hâle getirilmesidir. Buna göre okuduğunuz metnin temasını ve konusunu belirleyiniz.

Cevap: 
Konusu:
Zor şartlar altında hayat mücadelesi vermesine rağmen geleceğe dair güzel hayalleri olan, son derece azimli, çalışkan, fedakar, yirmi yaşındaki bir gencin hikayesi anlatılıyor.

Teması: Hayaller-gerçekler, hayallerin yıkılışı...

4. Okuduğunuz metinde olayların akışını yönlendiren temel çatışmayı ve ona bağlı fiziksel, psikolojik ve kültürel çatışmaları belirtiniz.

Cevap:  Temel çatışma hayal-gerçek çatışmasıdır. Bunun yanında hikaye kahramanının iç çatışmaları psikolojik;  aşık olduğu kızla arasındaki toplumsal sınıf farklılıkları da sınıf çatışmasını (kültürel) oluşturur.

5. Olay örgüsünün, birbiriyle hiç ilgisi olmayan olayların rastgele veya peş peşe sıralanması değil, birden fazla olayın sebep-sonuç içinde organik bir bütün oluşturması olduğu bilgisinden hareketle okuduğunuz metnin olay örgüsünü belirleyiniz.

Cevap: 

 • Hikaye kahramanı yirmi yaşındaki gencin tanıtılması
 • Hikaye kahramanının bir arkadaş ortamında tanıştığı güzel tebessümlü kıza aşık olması
 • Sürekli kızı düşünmesi, onunla ilgili türlü türlü hayaller kurması
 • Bir gün vapurda arkadaşları ve aşık olduğu kızla karşılaşması, konuşmaları
 • Gencin bu sohbet esnasında gerçeklerle yüz yüze gelmesi, tebessümüne aşık olduğu kızın yüzüne dikkatle bakması ve hayallerin yıkılışı...
6. Metnin kahramanlarının fiziksel, psikolojik özellikleri ve toplumsal statülerinin olayların akışına etkisini belirtiniz. Bu kahramanların tip mi, karakter mi olduğunu açıklayınız.

Hikaye kahramanı; yirmili yaşlarında, zayıf yaratılışlı, içine kapanık, kadınlara karşı oldukça çekingen bir gençtir. Babasını kaybetmiştir, annesini ve kardeşini geçindirmek için çok zor şartlar altında birçok ağır işte yılmadan çalışır. Aşık olduğu kızla ilgili geleceğe dönük hayalleri vardır.

Kız: Hikaye kahramanının aşık olduğu zengin bir kızdır. Üst dudağında şekil bozukluğu vardır. Alaycı tavırlarıyla hikaye kahramanının hayallerini yıkar. 

7. Okuduğunuz metnin anlatıcısını ve bakış açısını belirleyerek hikâyenin anlatımına katkısını açıklayınız.
Cevap: Metnin anlatıcısı hakim anlatıcı, bakış açısı ilahi bakış açısıdır.

8. İnsanın iç dünyasını okuyucuya aracısız aktarmayı hedefleyen, kahramanın söylenmemiş düşüncelerinin, zihnin serbest bir ürünü olarak fakat mantıki bir sıra içinde, gramer kurallarına uygun ve konuşma diline yakın bir şekilde, doğrudan doğruya okuyucuya anlatılmasına iç monolog denir. Okuduğunuz hikâyede geçen iç monologları bularak bunların hikâyeye katkısını belirtiniz.

Cevap:

İç monolog tekniği; karakterin iç dünyasının okuyucu tarafından anlaşılmasında çok önemli bir yer tutar.

Örnek:
"Uykusuzluğun verdiği bir ateşle yatağının içinde dönüyordu. Niçin “onunla” beraber Boğaziçi’nin kenarında dolaşmasın? Niçin yerde ve gökte ışık saçan kandillerin, kürelerin ışınlarının yansımasını “onunla” o hoş akan lacivert suda seyretmesin? Niçin o ışıkları söndürür ve yakar gibi görünen serin bir poyraz rüzgârının “onun” saçlarıyla oynadığını görerek sevgi şansının yüceliğinden dolayı kendinden geçmesin? Bak! Eğiliyor! Bu uykusuz gecede kulağına... Yok, ruhuna, gizli, gayet gizli bir şeyler söyleyecek galiba... Oh! Çalışacak, çok çalışacak, çalışması sayesinde zengin olacak."

bolcevap.com hazırladı. İçeriklerimizin başka sitelerde yayınlanması kesinlikle yasaktır. 

DİĞER SAYFALAR BURADA

Arkadaşlarınla Paylaş

7 yorum

 1. Yanlız kalmayı öğrenirsen kimse senin için vazgeçilmez olmayacaktır.

  YanıtlayınSil
 2. 6. Soruya benim özelliklerimi niye yazdiniz

  YanıtlayınSil
 3. 8. Sorunum cevabina bayildim yaa asjsjshsj

  YanıtlayınSil
 4. 8. Sorunun cevabına bayıldım yaa asksjsjs

  YanıtlayınSil
 5. 8. Soruya cevap mı yazdınız destan mı bu ne lan

  YanıtlayınSil

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat