İlk Edebiyat Türü Olan Şiir, Sözlü Edebiyatın Anlatımında Nasıl Bir Rol Oynar? - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

9 Ekim 2019 Çarşamba

İlk Edebiyat Türü Olan Şiir, Sözlü Edebiyatın Anlatımında Nasıl Bir Rol Oynar?


İlk Edebiyat Türü Şiir, Sözlü Edebiyatın Anlatımında Nasıl Bir Rol Oynar?Sözlü Edebiyat, Türklerin henüz yazıyı kullanmadıkları dönemdeki edebiyattır. Sözlü edebiyat ürünleri, daha yazının bulunmadığı dönemlerde, dinsel törenlerde üretilmeye başlanmış, kuşaktan kuşağa aktarılarak yaşatılmıştır.

Edebiyat türleri içinde şiir, sözlü edebiyatın ilk türlerinden biri olmuştur. Edebiyat türleri içinde ilk doğan tür olan şiir, sözlü edebiyatın anlatımında da önemli bir rol oynar. Sözlü edebiyat döneminde sığır, şölen, yuğ adı verilen dinsel törenlerde şaman, kam, baksı, ozan gibi dini liderler  kopuz çalarak koşuklar, yırlar (türkü) ve sagular söylemiştir. Bu şiirlerde aşk, doğa, yiğitlik temalarının yanında ölen bir kişinin kahramanlıklarını, başarılarını, erdemlerini; kalanların acısını ve duyulan üzüntüyü dile getirmişlerdir. Kuşaktan kuşağa aktarılan bu şiirlerde sözlü dönemin zihniyetini, o dönem insanlarının yaşam tarzlarını, hayata bakışları ve inançlarını görmemiz mümkündür.

Bu dönemde kullanılan Türkçenin saf, katışıksız ve özgün olduğu görülür. Duygu ve düşüncelerin anlatımında akıcılık, içtenlik ve güçlü benzetme ögeleri vardır.

Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat