10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Sayfa 115, Kaygusuz Abdal, Nefes - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

11 Kasım 2019 Pazartesi

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Sayfa 115, Kaygusuz Abdal, Nefes

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Sayfa 115, Kaygusuz Abdal, Nefes

Sayfa 115

7. Okuduğunuz şiirde, şiirin yazıldığı dönemin gerçekliğini yansıtan unsurları bularak şiirdeki millî, manevi ve evrensel değerler ile sosyal, siyasi ve tarihî öğeleri belirleyiniz. 

Cevap: Şiirde yazıldığı dönemin dini-tasavvufi anlayışının yansımaları vardır. Tasavvufi şiir geleneğinin en önemli temsilcilerinden olan Kaygusuz Abdal bu nefesinde pirine, Hz. Muhammet'e (SAV) ve Hz. Ali'ye (R.A) övgülerde bulunuyor. Ayrıca insanı Hak yolundan döndüren iki yüzlü sofulara karşı eleştiri de söz konusudur.


8. Okuduğunuz şiirin bağlı olduğu edebî dönemi, geleneği, şiirde görülen edebî, felsefi ve estetik anlayışı da dikkate alarak edebiyat, sanat ve fikir anlayışlarının şiire yansımalarını değerlendiriniz. 

Cevap: Edebi Dönem: Dini-tasavvufi halk edebiyatı
Gelenek: Tasavvuf geleneği
Nefes'te sade, samimi, nükteli, akıcı bir dil kullanılmıştır. Tasavvuf felsefesine sahip şiirde ince bir eleştirel üslup da görülmektedir.
9. Bir şiiri doğru yorumlayabilmemiz için şairin hayatını, edebî kişiliğini iyi bilmemiz ve şiir üzerinde doğru düşünebilmemiz gerekir. Bu hatırlatmadan hareketle okuduğunuz şiirdeki iletileri belirleyerek şiiri yorumlayınız. 
Cevap: 
  • Hz. Muhammet (S.A.V) ve Hz. Ali (R.A) iki en büyük insan-ı kâmildir.
  • Hak yolunda ilerleyen insanı yolundan döndüren en büyük şeytan, iki yüzlü sofulardır.
10. Okuduğunuz şiirin bağlı olduğu edebî dönem ve geleneği dikkate alarak okuduğunuz şiirden ve şairin biyografisinden hareketle şair ile şiir arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz. 

Cevap:  Tasavvufi şiir geleneğinin en önemli temsilcilerin biri olan Kaygusuz Abdal'ın bu nefesi onun kişiliğini yansıtıyor.

11. Dost, karşılıksız seven, iyi gününde kötü gününde yanında olan, seninle ilgili her şeyi bilen, sana bir şey olduğunda acını kendisinde hissedendir. Buna göre dost olmak, sadece birlikte vakit geçirmek mi, gün içinde saatlerce konuşmak mıdır? Nedenleriyle belirtiniz. 

Cevap: Dost olmak sadece birlikte vakit geçirmek değil dost dediğin kişinin iyi-kötü her anında yanında olmak demektir.

Etkinlik:

Okuduğunuz şiirdeki duygular, düşünceler arasındaki tutarlılığı ve konu akışındaki uyumu değerlendirerek aşağıya yazınız. 

Cevap: Şair, sahip olduğu tasavvufi anlayışına göre duygu ve düşüncelerini şiirin bütününde tutarlı bir şekilde akışa uygun olarak ifade etmiştir.

  • bolcevap.com hazırladı... UYARI: Özgün cevaplarımızı kopyalayıp aynen veya değiştirerek kendi sitenizde veya başka yerde yayınlamanız yasaktır.

Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat