10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Sayfa 118, Türkü - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

14 Kasım 2019 Perşembe

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Sayfa 118, Türkü

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Sayfa 118, Türkü

Sayfa 118

Hazırlık Çalışmaları


1. Kültür hâzinemizin en önemli ve edebî unsurlarından biri olan türkülerimiz, geçmişi aydınlatarak millete ait geleneği geleceğe aktarmada nasıl bir görev üstlenir? Düşüncelerinizi sözlü olarak ifade ediniz

Cevap: Türküler toplumun ortak sesidir. Ait olduğu ulusun duygularını, düşünce yapısını, bakış açısını yansıtır. Türküler; kültürü kuşaktan kuşağa taşımakta köprü görevi görür. Türküler; sadece kültürün bilgisini taşımakla kalmaz, bolcevap.com aynı etkinlik etrafında bir araya gelen farklı kuşaklar arasında iletişimi de mümkün kılarak onları birbirine yaklaştırır; yakınlaştırır, birleştirir.

2. Türküler, mitolojik dönemden günümüze uzanan uzun ince bir çizgide Türklerin sosyal, siyasal, dinî ve kültürel hayatının her safhasında yer almıştır. Bunun nedeni sizce ne olabilir? Sınıf ortamında tartışınız.

Cevap:  Bunun nedeni  türkülerin toplum yaşamının her anından bireysel konulara kadar her şeyi barındırırmaları, kültür unsurlarını geleceğe aktarmadaki önemli bir araç olması olabilir.

3. Bir milleti tanımak, o millet hakkında bilgi sahibi olmak için ilk önce, o milletin hangi değerlerine bakmamız gerekir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: O milletin kültür değerlerine bakmamız gerekir. 

Özgün ve kaliteli cevaplarımızı çalan emek hırsızı sitelerden sakının, bizi takip etmeye devam edin...bolcevap.com DİĞER SAYFALAR BURADA

Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat