Roman Türünün Ortaya Çıkış ve Tarihsel Dönemle İlişkisi - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

22 Ocak 2020 Çarşamba

Roman Türünün Ortaya Çıkış ve Tarihsel Dönemle İlişkisi

Roman TDK sözlükte şöyle tanımlanıyor: İnsanın veya çevrenin karakterlerini, göreneklerini inceleyen, serüvenlerini anlatan, duygu ve tutkularını çözümleyen, kurmaca veya gerçek olaylara dayanan uzun edebî tür.


Bu yazımızda "roman türünün oluşumunda sözlü ve yazılı kültürün, toplumsal değişimlerin etkisiyle roman türünün ortaya çıkışını ve tarihsel dönem ile ilişkisini" açıklamaya çalışacağız.

Bu konuda Prof. Dr. Orhan Okay ve Alim Kahraman'a ait yazıda roman türünün oluşmuyla ilgili şu bilgiler geçmektedir: "Menşeinin (kaynak, köken) destanlara dayandığı ileri sürülen roman türü Avrupa’da doğmuş, hatta bir dönemin hikâyeleri de roman telakki edilmiştir. Roman denilebilecek ilk edebî ürünler üzerinde ihtilâf olmakla beraber bu türün İspanyol yazarı Cervantes’in Donkişot’undan itibaren (17. yüzyıl başları) geliştiği ve 19. yüzyılda zirveye ulaştığı kabul edilir. Romantizm, realizm, sembolizm, sezgicilik, egzistansiyalizm, psikanalizm gibi estetik, felsefe ve psikoloji doktrinlerinin etkisiyle günümüze uzanan bu gelişmeyle konu, yapı ve anlatım teknikleri bakımından pek çok roman çeşidi ortaya çıkmıştır.

Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat