Karagöz Oyununun Ortaya Çıkışı ve Tarihsel Dönemle İlişkisi - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

2 Mart 2020 Pazartesi

Karagöz Oyununun Ortaya Çıkışı ve Tarihsel Dönemle İlişkisi

Bu yazımızda Karagöz oyununun ortaya çıkışını ve tarihsel dönem ile ilişkisi hakkında kısa bilgi yer alıyor.

Karagöz Oyununun Ortaya Çıkışı ve Tarihsel Dönemle İlişkisi

Karagöz, bir gölge oyunudur. Gölge oyunu tarihin birçok döneminde farklı milletlerce kullanılmıştır. Mısır'da, Hindistan'da gölge oyununun izleri görülür. Oyunun önce Çin'de ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Gölge oyununun Anadolu coğrafyasında ilk ne zaman görüldüğü hakkında çeşitli rivayetler vardır. Bu konuda Evliya Çelebi ilk gölge oyununun Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaeddin zamanından (13. yy) görüldüğünü belirtmiştir.


Karagöz ile Hacivat’ın gerçekten yaşamış olduğuna dair çeşitli söylentiler de vardır. Bunlardan biri; Sultan Orhan döneminde, diğeri de Yıldırım Beyazıt döneminde Hacivat’ın duvarcı, Karagöz’ün demirci olarak çalıştığına ilişkindir. Bursa’da yaptırılan bir cami inşaatı sırasında yaptıkları tartışmalar ve şakalarla işçileri oyalamakta, bu yüzden de cami yapımı gecikmektedir. Cami yapımının geciktiğini duyan Sultan ikisinin de öldürülmesini buyurur. Öldürülürler, ancak daha sonra Sultan çok üzülür. Şeyh Küşterî isimli bir gölge oyuncusu, onların sûretlerini yaparak Sultanın karşısında oynatır.

Şeyh Küşteri Karagöz oyunlarının ilk oynatıcısı olarak bilinir. Bu nedenle Karagöz oyunlarının piri (kurucusu) olarak adlandırılır. Yine bu sebeplerle oyunların oynandığı alana "Küşteri Meydanı" denir.

Karagöz oyunları  yazıya geçirildikleri dönemin yaşam tarzını yansıtırlar. Karagöz oyunları, Osmanlı toplumunun gündelik hayatı hakkında bize bazı ipuçları verir. Çok renkli bir kimliğe sahip olan ve farklı kültürleri bünyesinde barındıran Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde görülen toplumun sosyal hayatındaki yaşam ve giyim tarzındaki değişiklikleri, yönetimde görülen birtakım aksaklıkları, İstanbul’da yaşayan halkın dil özellikleri, eğlence yerleri ve biçimleri, toplumun yüzyıllardır süregelen gelenekleri ve inanç unsurları hakkında az çok bilgi sahibi olabilmemizi sağlıyor.

 Karagöz oyununun ortaya çıkışını ve tarihsel dönem ile ilişkisi hakkındaki  yorumlarınızı aşağıdaki yorum panelinden belirtebilirsiniz...


Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat